CESTA DO BELGIE

Cesta členů ZO ČSS 6-08 Dagmar do Belgie

STALAGMIT 2/1988

Ve dnech 8.8. až 22.8.1987 se uskutečnila na pozvání speleologické organizace Groupe Speleologiquie Namur - Ciney cesta deseti členů České speleologické společnosti, pro které byla zajištěna účast na speleologickém táboře.

Během návštěvy Belgie byly navštíveny a zkoumány tyto lokality:

- jeskyně HAN / SUR / LESSE - turistický okruh a okolí jeskyně,

- jeskyně TROU D / HAQUIN - ponorová jeskyně o délce téměř 1,5 km a hloubce -60 m, která je pozoruhodná svou morfologií,

- jeskyně GALERIE DES SORCES - jeskynní bludiště s podzemním tokem a zvláštní krápníkovou výzdobou,

- propast TROU DE L /EGLISE - propasťovitá jeskyně -80 m s podzemním tokem na dně.

 

 

Stínem na jinak úspěšné akci byla nepříjemná událost při celním odbavování na celnici v Rozvadově při přechodu st. hranice do NSR. Na základě konkrétního udání, že výprava veze valuty ukryté v konzervách, bylo účastníkům nařízeno veškeré konzervy v počtu 199 kusů otevřít ke kontrole. Provedená kontrola zjistila, že udání bylo nepravdivé a v konzervách žádné valuty přepravovány nebyly. Neznámý udavač tak způsobil účastníkům akce mimo finanční škody značné organizační potíže i časovou ztrátu. Na výše připojené fotografii jsou zachyceni tři účastníci výpravy při ochutnávání předchozí den otevřených konzerv. Korektní jednání celníků i pozdější náhrada škody nemůže vyvážit zkušenost jací lidé mezi námi žijí a co vše mohou způsobit. Pokud budou anonymy končit v koši a lidé pro nepodložená obvinění budou volaní k odpovědnosti, již se nic takového nestane.

 

podle zprávy H. Havla zpracovala redakce