TAM, KDE DÝCHÁ DRAK !?

(Výprava do podzemí Namibie)

STALAGMIT 1992/1

 

Hodně speleologů z celého světa upřelo své zraky do oblasti jihu Afriky. Do zemí, kam v minulých desetiletích nebylo tak jednoduché jezdit. Ať to je Jihoafrická republika, nebo třeba NAMIBIE. Místa, o kterých toho mnoho nevíme, ať již pro dřívější izolaci rasistického režimu, nebo holý fakt útlumu informací ve školách a tisku. Prostě zájem bývalého režimu netoužil po širší znalosti těchto zemí. Nakonec i v ČSS se ozvaly hlasy, zda bylo vhodné uvádět ve STALAGMlTu (1986/4-5) materiál z THE BULLETIN Soufh African Spelaeological Association. Že nemáme s JAR diplomatické styky, že není v UIS, atd.

Vzrůstající zájem o NAMIBII v současnosti je v mnoha oborech lidského snažení. Není to jenom těžba vanadu, berylia, uranu, mědi, ropy a diamantů. Chov dobytka, či pěstování obilí a ovoce. Vždyť jak přinesla informace ČST v sobotu 16.5.92, stala se světovou královnou krásy, právě zástupkyně Namibie (to pro mladší čtenáře, kteří ještě s přípravou expedice váhají, je to bílá blondýnka aj.)

Doba se změnila a někteří lidé také. Díky tomu mnozí z čtenářů, kteří mají možnost příjmu televizního programu 0K3, po několik úterních večerů mohli sledovat se zatajeným dechem Švýcarský seriál "Objevy sedmého kontinentu". Jeden z dílů byl věnován právě podzemí v Namibii. Rozhodně nejimpozantnějším byla Díra dračího dechu s největším podzemním jezerem světa. V časopisu SASA jsme nalezli potřebné informace, které čtenářům předkládáme.

 

Pro představu několik základních údajů o Namibii. Na celkovou plochu 824 292 plošných kilometrů připadá asi 1,4 milionu obyvatel. Co kilometr, to ani ne jeden a půl člověka. Minimální tlačenice. A to jsou především černoši (Hotentoti, Křováci) a Evropané. Mimo afrikánštiny zde zní angličtina, němčina i holandština. Je to důsledek kolonizace Afriky. Ještě před třemi čtvrtinami století se v boji o toto území vzájemně pobíjeli Evropané. V r. 1884 je většina území okupována Němci. Až roku 1914 nad nimi zvítězila vojska Jihoafricke unie.

V červenci 1986 tým speleologů ze SASA - Transvalské sekce, objevil v dolomitovém regionu na severu Namibie (přibližně 19, 0' S a 17, 5' E) jeskynní vchod, ze které vanul citelný vlhký a vlažný průvan z podzemí. Byla objevena Díra dračího dechu a v ní Jezero dračího dechu. Jezero, které rozlohou 1,9 hektaru (přesně 18.984 metrů čtverečních) se stalo největším podzemním jezerem na světě a překonalo tak jezero Lost Lake v Tennessee o ploše 1,8 hektaru, dosud uváděné v Guinnesově knize rekordů jako největší z podzemních jezer.

 

V této oblasti v zimě teplota klesá pod 0°, přitom vstupním otvorem o průměru asi 2 metry z nitra Země dýchá vzduch teplý 25°. Pod nohami speleologů dýchá drak, symbol plodnosti, hlídač ukrytých pokladů, ochránce vod a patron deště. Je to jeden z nejstarších symbolů civilizace. A že ho zde uvítají, je jasné, neboť celá oblast je místem s chovem dobytka i místem s nedostatkem povrchové vody. L. Pretorius, místní farmář, vlastnící zde 17 hektarů pozemků i značný počet dobytka vítá objev takového množství vody.

Pokračování průzkumu je dílem společné expedice speleologů z Transvalské a Kapské sekce SASA. V roce 1989 se jedné z výprav účastnil i švýcarský filmový štáb se speleologem Geraldem Favre, aby provedli dokumentaci expedice pro televizi. Výsledek jejich práce jste mohli vidět 12.5.92 na 0K3.

 

K tomu, abychom mohli tento horký dech z podzemí sledovat do hlubin, musíme překonat úzké chodby a průrvy s více než tunou výstroje. Jako pavouk na svém vlákně se dostaneme do nejúžasnějšího dómu na světě. K provedení nejdůležitějších – topografických - měření je nutné obeplutí celého jezera. To potrvá topografickému týmu celých 10 hodin. K zachycení podzemního jezera na filmový snímek je zapotřebí expozici 2 hodiny a více než 30ti záblesků. Jedině tak bylo možné zobrazit příbytek draka. Sama plocha jezera, to jsou 4 fotbalová hřiště a jeho obsah by se vešel do více než 1.000 olympijských bazénů. Speleopotápěči sestoupili do hloubky až 93 metrů, tj. zhruba 150 metrů pod povrchem, kde dosáhli dna.

Zpracováno s použitím materiálů z Bulletin SASR (1989) č. 30 a televizního filmu ze švýcarského dokumentárního cyklu Objevy sedmého kontinentu.

 

 

-VTV-